OZON jest to cząsteczką składająca się z trzech atomu tlenu (O3). To nic więcej jak tylko tlen (O2) z dodatkowym atomem tlenu. Dodatkowy atom tlenu powstaje pod wpływem wyładowania elektrycznego w wyniku rozpadu cząsteczki tlenu. Najbardziej znany przykład występowania ozonu to tzw. warstwa ozonowa, gdzie ozon powstaje pod wpływem działania promieni słonecznych UV. Naturalnym źródłem ozonu są miejsca przy wodospadach oraz wyładowania podczas burz. Charakterystyczny świeży, czysty, zapach deszczu jest rezultatem naturalnie powstałego ozonu w czasie burzy. Słowo Ozon pochodzi od greckiego słowa „ozein” - „czuć zapach”. Prawidłowo wykonane ozonowanie trwale niszczy i niweluje źródło nieprzyjemnych zapachów, raz usunięty zapach więcej już nie powróci.

Ozonowanie zazwyczaj stosowane jest:
* w produkcji wody mineralnej,

* przy hodowli ryb w stawach – w procesach ciągłego uzdatniania wody i jej napowietrzania

* przy produkcji lodu – wydłuża trwałość mrożonek
* w produkcji spożywczej do uzdatnienia wody produkcyjnej i technologicznej
* do mycia i dezynfekcji owoców, jarzyn, warzyw i mięs - opóźnia psucie się i przejrzewanie
* do płukania i dezynfekcji: butelek, zbiorników i instalacji
* w basenach kąpielowych do usuwania (utleniania) zanieczyszczeń oraz dezynfekcji wody – eliminuje do minimum wykorzystanie chloru
* w obiegach zamkniętych odzyskiwania wody w kąpielach mineralnych
* do usuwania nieprzyjemnych zapachów

* do mineralizacji, oczyszczania i odbarwiania ścieków

Dezynfekcja ozonem

W przeciwieństwie do skomplikowanych środków chemicznych, ozon ulega biodegradacji do czystego tlenu, więc nie pozostawia po sobie toksycznych półproduktów rozpadu. Nie skaża środowiska ani nie odkłada się w tkankach żywych organizmów.

Ozon nie jest silną trucizną tylko bardzo gwałtownym utleniaczem. Ozon działa, zatem niszcząco na żywe mikroorganizmy i wirusy. Usuwa również opary substancji organicznych, takich jak rozpuszczalniki, lakiery, farby, benzyna, farby, oleje naturalne oraz syntetyczne.

Grzyby – pleśnie – roztocza

Grzyby i pleśnie występują wszędzie w otaczającym nas środowisku i w normalnych warunkach są tolerowane przez organizm ludzki bez szczególnie widocznych reakcji.  W  przypadku intensywniejszego ich nagromadzenia, można zaobserwować jednakże różne pojawiające się objawy jak infekcje, zatrucia czy uczulenie alergiczne. Osoby lub zwierzęta po dłuższym kontakcie z pleśniami i grzybami (w dużym stężeniu) mogą wykazywać objawy infekcyjne lub alergiczne takie jak  nieżyt nosa, zapalenie zatok, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie pęcherzyków, zapalenie spojówek, zmiany skórne, obniżenie odporności układu immunologicznego, chroniczny stan zmęczeni.

Roztocze kurzu domowego występuje najliczniej w starych, wilgotnych i brudnych domach. Mokre, ciepłe środowisko sprzyja rozwijaniu się bakterii i pajęczaków. Temperatura powietrza optymalna do rozmnażania i rozwoju roztoczy zawiera się w granicach 21-28*C, a wilgotność względna powietrza 60 -80%. Gdy temperatura spada poniżej 15*C lub wzrasta powyżej 35*C, a wilgotność powyżej 80% rozwój roztoczy zostaje zahamowany.

Najwięcej roztoczy znajduje się  w kurzu domowym, głównie w miesiącach letnich od sierpnia do listopada. Namazanie ich rozpoczyna się wraz z początkiem lata. Jedno pokolenie rozwija się około miesiąc. Samica składa każdego dnia do 4 jaj. Z jaja po ok. 6 dniach wylega się larwa, która po ok. 25 dniach przekształca się w osobnika dojrzałego. Samce Dermatophagoides pteronyssinus żyją 60-100 dni, a samice do 150 dni. Gdy zbliża się zima zmienia się klimat, wraz ze zmiana temperatury i wilgotności powietrza, ilość roztoczy znacznie spada.

Roztocza kurzu domowego najsilniej gromadzą się w różnego rodzaju materacach, meblach tapicerowanych, pościelach, firanach, zasłonach, dywanach. Nieco mniej jest ich w kurzu podłogowym. Roztocza żywią się głównie złuszczonym naskórkiem ludzkim, zwierzęcym, mikroorganizmami (np. grzybami pleśniowymi) oraz resztkami organicznymi.

Jeżeli masz możliwość skorzystaj z zabiegu ozonowania pomieszczeń przynajmniej raz na kwartał, a zlikwidujesz ok 90% domowych alergenów.

 
CzystyOzon.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: UltraGraf